Akcja ekologiczna „Między drzewami”

Data: 2021-03-23 • Kategoria: Ogólne informacje

Spośród szeregu podejmowanych działań profilaktyczno-wychowawczych w Ośrodku, bardzo ważnym obszarem jest znajomość i ochrona środowiska naturalnego. Wychodząc naprzeciw istniejącym potrzebom w tym zakresie w dniach 16 – 26 lutego 2021r. została zorganizowana, przeprowadzona i podsumowana akcja ekologiczna „Między drzewami” przy współpracy z Lasami Państwowymi. Inspiracją do tego przedsięwzięcia była wizyta p. Marcina Cichowicza, Radnego Rady Powiatu w Pułtusku, pracownika Lasów Państwowych, który przekazał naszym wychowankom książki i zeszyty edukacyjne z ćwiczeniami autorstwa Hanny Będkowskiej: „Wędrówka po warstwach lasu”, „Leśnik dobrym gospodarzem lasu”, „Zwierzęta poznaj i pokoloruj”, „Ptaki poznaj i pokoloruj” oraz karmę dla ptaków.

Celem akcji było:

1. Utrwalenie/poszerzenie wiedzy wychowanków o lesie i jego mieszkańcach na podstawie różnego rodzaju materiałów źródłowych.

2. Uświadomienie wychowankom konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimowym- praktyczna akcja systematycznego dokarmiania ptaków.

3. „Drzewo/las widziane oczami dziecka”- praca plastyczna z wykorzystaniem różnego rodzaju technik i środków ekspresji.


Wychowankowie korzystając z tych cennych źródeł wiedzy uświadomili sobie znaczenie lasu dla środowiska przyrodniczego i życia człowieka. „Dla mnie Las to świątynia. Nawet monokulturowy, hodowlany. Każde drzewo jest jak filar w nawie głównej, przechodzący w żebrowane sklepienia. Trzeba być Mowglim, żeby to poczuć, zobaczyć i rozpoznać”, tak pisał Tomasz Szwed w książce „Lato w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce”. Natomiast Peter Wohlleben w książce „Sekretne życie drzew” tak opisuje życie lasu:, „Kiedy drzewa osiągają swoją dojrzałość i w niej trwają, nie niepokojone przez człowieka powstają biogrupy, łączą się korzeniami i tworzą jeden wielki organizm. Wspólnie przeciwstawiają się sytuacji, w której na przykład jest susza. W takim przypadku jedno drzewo pomaga drugiemu. Dzielą się wodą. Zaatakowane przez szkodnika, reagują swoją chemiczną ochroną, tym samym dając znać, poprzez ruch powietrza, o niebezpieczeństwie. Podobno też porozumiewają się impulsami o określonej częstotliwości między korzeniami w grupie. A grzyby mikorozowe? To właściwie sieć internetowa dla starego lasu.” Czy jest to rzetelność naukowa, czy myślenie życzeniowe, czy bajka. Jeśli to trochę bajka, to jakże piękna. Aby las dobrze spełniał swoją funkcję trzeba umiejętnie nim gospodarować, co czynią na co dzień leśnicy. Dzięki ich przemyślanym działaniom lasy w Polsce są w bardzo dobrym stanie. Zapewniają ludziom pożywienie, dostarczają cennego drewna oraz mają pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko. Las to nie tylko bogaty drzewostan, ale także różnorodność zwierząt i ptaków.

W ramach akcji ekologicznej wychowankowie poszerzyli wiedzę w zakresie gatunków, upodobań pokarmowych i zwyczajach mieszkańców leśnych terenów. Poznali ciekawostki przyrodnicze poprzez rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, rebusów i kolorowanie ilustracji z zachowaniem ich naturalnego podobieństwa. Dzieci i młodzież Ośrodka otaczają również opieką naszych skrzydlatych przyjaciół w okresie zimy. Montowali karmniki dla ptaków w otoczeniu Placówki oraz pamiętają o systematycznym zaopatrywaniu ich w pożywienie.

W ramach konkursu plastycznego „Drzewo/las widziane oczami dziecka” uczestnicy akcji wykonali wiele ciekawych prac, które zostały przekazane do instytucji Lasów Państwowych. Zaangażowanie wychowanków zostało docenione w formie przyznania wyróżnień, książek edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz słodkich upominków wszystkim uczestnikom konkursu. Pamiętajmy, że las nie jest śmietnikiem. Jest to miejsce idealne na spacer i odpoczynek, gdzie możemy pooddychać świeżym powietrzem, uspokoić się i posłuchać pięknego śpiewu ptaków. Spacer w lesie doskonale wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, więc dotleniajmy swoje płuca, wyciszajmy się i relaksujmy.

Serdecznie dziękujemy Panu doktorowi Michałowi Ciepłusze - dyrektorowi Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Panu Marcinowi Cichowiczowi Radnemu Rady Powiatu w Pułtusku za wsparcie podczas realizacji akcji.

Koordynatorzy akcji ekologicznej: Alina Rutkowska, Monika Górska, Wioletta Łątkowska, Mariola Męczyńska, Ilona Pierzchała, Marek Pepłowski